İZAYDAŞ Hyper-V Geçişi

basari_izaydassSanayicinin dostu, lider, öncü ve Türkiye’nin ilk atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ olarak ortaya koyduğumuz hedefleri bir bir hayata geçirirken gelişen ve değişen teknolojiyi de yakından takip ediyoruz.

Sanallaştırma teknolojilerini kullanarak enerji tüketimini azaltan İZAYDAŞ, 11 Mart 2011 günü İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “Microsoft Bilişim Zirvesi”nde yerini aldı. Zirvede Microsoft tarafından geliştirilen yazılımlar tanıtıldı ve İZAYDAŞ başarı hikâyesinin yer aldığı doküman tüm katılımcılara dağıtıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İZAYDAŞ, atık bertarafı ile enerji üretimi konusunda faaliyet ve danışmanlık hizmeti veriyor. Bilgi teknolojisi sistemlerinde tek tip donanım ve yazılımları içeren bir yapıyı tercih eden kuruluş, HP ve Microsoft ’un, teknoloji uyumluluğunu ve sistem verimliliğini destekleyen işbirliği çalışmalarını yakından takip ederek, tüm sistemini HP donanımları üzerinde Microsoft teknolojileriyle kurdu.

Sanallaştırma çözümlerinin faydalarından yararlanmak isteyen İZAYDAŞ, öncelikle kendi yazılım ve donanım altyapısının durumunu ortaya çıkararak, sanallaştırmaya uygunluğunu denetledi. Bu çözümü uygulamış firmalarla görüşmeler gerçekleştirdikten sonra, Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformunun bu amaca hizmet edecek, düşük maliyetli ve en etkin çözüm olduğuna karar verdi. Fayda-maliyet analizlerini hazırlayan İZAYDAŞ BT ekibi, yönetimin de desteklerini aldıktan sonra sanallaştırma projesini başlattı. Microsoft Çözüm Ortağı PremierTurk’ten danışmanlık hizmeti alınarak, iki kişilik bir ekiple uygulama aşamaları planlandı ve sanallaştırma hayata geçirildi.

Sanallaştırma projesi sonrasında, İZAYDAŞ’ın sistem odası enerji masrafları %50 oranında düştü. Yönetim kolaylığı, iş sürekliliği ve yedekleme konusunda pek çok avantajı da beraberinde getiren sanallaştırma ile İZAYDAŞ, uygulama ve sistem değişikliklerini önceden deneyebileceği, yüksek güvenilirliğe ve performansa sahip, hızla devreye alınabilen bir test ortamına da sahip oldu. Microsoft System Center Ürün Ailesi ile yedekleme ve yönetim kolaylığı elde ederek, operasyonel verimliliğini de artıran İZAYDAŞ BT ekibi, işgücü ve zaman tasarrufu sayesinde, iş geliştirme alanına odaklanma olanağı da buldu.

Start typing and press Enter to search