İZMİT BELEDİYESİ “Ms Forefront Client Security Geçişi”

basari_izmit_belKocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit’in en büyük belediyelerinden biri olan Saraybahçe Belediyesi, 2008 Mart ayında çıkan yasa ile Bekirpaşa, Kuruçeşme, Alikahya ve Akmeşe Belediyeleri ile birleşerek İzmit Belediyesi adını aldı ve Türkiye’nin en yüksek nüfuslu belediyelerinden biri haline geldi.

Vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek ve daha etkin bir vergi takip sistemiyle gelirlerini artırmak isteyen İzmit Belediyesi, bir bilgi işlem altyapısı oluşturarak e-belediyecilik projelerini hayata geçirirken virüs tehditlerinin verilerinin güvenliğini, sistemlerinin performansını ve kullanıcılarının verimliliğini etkilemesinden şikayetçiydi. Denediği anti-virüs çözümlerinden memnun kalmayan İzmit Belediyesi, Microsoft Forefront Client Security’ye geçerek aradığı güvenlik ve verimli çalışma ortamına kavuştu. İzmit Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, hem gelirlerini artırmak hem de vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için bilgi işlem teknolojilerinin önemine inanıyor: “Bugün Avrupa’daki belediyelere baktığımızda bütçelerinin büyük kısmını bilişim teknolojilerine ayırdıklarını görüyoruz. Öte yandan bu belediyeler, BT altyapısına yeterli yatırım yapmayan belediyelerden çok daha fazla gelir elde ediyor. Çünkü güçlü bir BT altyapınız yoksa, veritabanınızı yönetemiyorsunuz, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere erişemiyorsunuz ve nihayetinde vergilerinizi toplayamıyorsunuz. Diğer kamu kurumlarıyla entegrasyon sağlayamadığınız için verimliliğiniz ve verdiğiniz hizmetin kalitesi de düşüyor.”

Bilgi İşlem Müdürlüğü seçilen çözümü Belediye Başkanına ilettiğinde, Microsoft Forefront’un en uygun çözüm olduğunu kabul etti ancak bir de maliyet konusunda piyasa araştırması yapılarak bu açıdan da en uygun çözümün bulunması gerektiğini söyledi. Toplanan tekliflerin ardından Microsoft Forefront Client Security’nin maliyet açısından da en uygun çözüm olduğu ortaya çıktı. Böylece İzmit Belediyesi, proje teklif aşamasında teklif veren firmalardan biri olan Microsoft Çözüm Ortağı Premier Turk ile temasa geçti. Premier Turk, Eylül 2008’de İzmit Belediyesi’ni ziyaret ederek çözümü 3 gün içinde tüm belediye istemcilerine yaygınlaştırdı. Ardından kısa bir eğitimle kullanıcılara programın kullanımı ile ilgili bilgi verdi.

Proje öncesinde sistemlerinin ve kullanıcılarının yönetimi için Microsoft Aktif Dizin yapısını kurmuş olan İzmit Belediyesi, Aktif Dizin üzerinden merkezi güvenlik politikalarını kullanıcılara uyguladı. Premier Turk Sistem ve Network Danışmanı Erdem Çokşirin şöyle diyor: “Aktif Dizin üzerinden güvenlik politikalarını hızlı bir biçimde hayata geçirdik. Bunun dışında ürünü Microsoft ISA Server ile entegre ederek “Internet proxy cashing” özelliğinin kullanılmasını sağladık. Microsoft Forefront’un güncellenmesinde Microsoft WSUS (Windows Server Update Services) kullanılıyor. Raporlamalarda ise yine ISA Server entegrasyonundan yararlanılıyor.”

Start typing and press Enter to search